تحصیل در کانادا در رشته داروسازی

تحصیل در کانادا  در رشته داروسازی، برخلاف ایران نیاز به قبولی در کنکور سراسری ندارد ولی بجای آن نیازمند داشتن پیش نیازهایی است. دانشجوی بین المللی برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا نیاز است مدارک آموزشی خود را به دانشگاه ارائه دهد. یکی از مدارک مورد نیاز داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی است.  دانشجو قبل از شروع تحصیل داروسازی در کانادا نیاز است تا لیسانس در یکی از رشته های علوم پایه مانند بیولوژی (زیست شناسی) از دانشگاه های کانادا داشته باشد. این دوره لیسانس یک تا سه سال به طول خواهد انجامید و دانشجو پس از آن می تواند در تخصص داروسازی در مقطع لیسانس تحصیل چهار ساله داشته باشد. سپس دانشجو می تواند در رشته خود ادامه تحصیل دهد یا با شرکت و گذراندن دوره کارآموزی یک ساله، مجوز داروسازی اخذ نموده و در آخر با قبولی در آزمون ملی داروسازی وارد بازار کار شود. پس در پاسخ به سوال داروسازی در کانادا چند سال است می توان این چنین پاسخ داد که تخصص داروسازی در کانادا 5 ساله می باشد. داشتن نمرات بالا در بخش های زیست شناسی، شیمی و فیزیک و همچنین ریاضیات برای شرکت در برنامه های داروسازی الزامی می باشد.

 

 

برای آنکه فارغ التحصیلان رشته داروسازی بتوانند در کانادا به کار مشغول شوند، می بایست در آزمون ملی داروسازی در کشور کانادا PCAT شرکت و در آن قبول شوند. این آزمون که به دو زبان فرانسوی و انگلیسی برگزار می شود دارای دو بخش می باشد. در بخش آغازی متقاضی می بایست اطلاعات و دانش خود را ثابت نماید و در بخش دوم این آزمون بیشتر جنبه عملیاتی دارد و به حل مسائل مرتبط به آزمایشگاه و داروسازی می پردازد. قوانین سختگیرانه ای برای شرکت در این آزمون برای متقاضیان وجود دارد. متقاضیان بایستی حداقل 1 ساعت قبل از شروع آزمون در محل برگزاری حضور داشته باشند، در غیر این صورت مجاز به شرکت در آزمون تئوری نخواهند بود. متقاضیان مجاز نیستند که وسایلی غیر از کارت شناسایی، کارت ورود به جلسه و مداد، به همراه داشته باشند. به همراه داشتن هر گونه وسایلی که مرتبط به دارو یا در شناسایی داروها کاربرد دارد، مجاز نخواهد بود.

آزمون PCAT یک آزمون تخصصی برای ارزیابی متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی می باشد. تست PCAT دانش و مهارت پایه ای موردنیاز برای تحصیل در این رشته را مورد ارزیابی قرار می دهد. این تست به هفت بخش تقسیم می شود. بخش های این تست دارای حوزه های محتوایی شامل توانایی های کلامی، بیولوژی، شیمی، درک مطلب، توانایی های محاسباتی و نوشتار می باشند.

 

 

به منظور تحصیل در کانادا دانشجو می بایست مراحلی را طی نماید. گام نخست در این زمینه ارتباط گیری با دانشگاه مورد نظر برای تحصیل و اخذ پذیرش از آن دانشگاه است. برای پذیرش از دانشجو مدارکی مانند آخرین رزومه و مدرک تحصیلی، ریز نمرات، و مدارک هویتی اخذ می شود. همچنین بسته به دانشگاه، سطح زبان دانشجو طی یک آزمون آنلاین توسط اساتید دانشگاه سنجیده خواهد شد و یا از وی مدرک زبان آیلتس با نمره 6 یا 6.5 درخواست می شود. پس از اخذ پذیرش تحصیلی، دانشجو نیاز به اخذ ویزای تحصیلی کانادا جهت ورود به کانادا و تحصیل در دانشگاه مورد نظر دارد.  در کل دوره داروسازی در کانادا 6 تا 8 سال زمان میبرد. دانشجو باید 60 واحد درسی که به عنوان پیش نیاز رشته داروسازی تعیین شده اند را در مقطع تحصیلی قبلی گذرانده و حداقل میانگین معدل قابل قبول %70 است.

فارغ التحصیلان رشته داروسازی در کانادا پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود نمی توانند به عنوان داروساز در این کشور مشغول کار و فعالیت شوند. فارغ التحصیلان برای اخذ مجوز فعالیت در حوزه داروسازی باید در دوره های آموزشی و آزمون های مختلفی شرکت کنند. از دوره های آموزشی داروسازی در کانادا می توان به دوره یک ساله کار در صنعت داروسازی، دوره یک ساله کار در بیمارستان ها و دوره های تکمیلی کارشناسی ارشد و یا دکترا اشاره کرد.

فارغ التحصیلان با اخذ نمره لازم در آزمون تخصصی داروسازان کانادا Pharmacist Evaluating Examination مجوز کار و فعالیت در حوزه داروسازی را کسب می کنند.

دانشگاه های بررسی شده پیشنهادی به شرح زیر میباشند:

  • دانشگاه ساسکاچوآن: دارای دوره 4 ساله داروسازی است که بایستی پس از دبیرستان و پیش از شروع دوره دانشگاهی یک تا دو سال دوره پیش نیاز گذراند. شهریه سالیانه 22180 دلار کاناداست. شما باید یک مصاحبه ویدیویی با دانشگاه انجام دهید. ان مورد نیاز آیلتس 6.5 می باشد.

 

 

  • دانشگاه آلبرتا: دارای دوره لیسانس عموم در شاخه داروسازی 4 ساله است. شهریه آن سالیانه 26000 دلار کاناداست. نمره زبان مورد نیاز آیلتس 6.5 می باشد. مصاحبه ویدئویی مورد نیاز است.

 

 

  • دانشگاه دالهوس: این دانشگاه برتر کانادا دارای دوره 4 ساله رشته داروسازیست که شهریه آن سالیانه 11500 دلار کاناداست. نمره زبان مورد نظر آیلتس 6.5 می باشد. گذراندن حداقل دو سال از مقطع لیسانس یکی از رشته های علوم پایه مرتبط به داروسازی مورد نیاز است.

 

 

  • دانشگاه مموریال نیوفاندلند کانادا: در این دانشگاه نیازی به پذیرش در آزمون PCAT نمی باشد و قبولی در مصاحبه حضوری شامل دو بخش شفاهی و کتبی است. نمره زبان مورد نیاز معادل آیلتس 6.5 می باشد. هزینه کل دوره برابر با 75000 دلار کاناداست. دوره داروسازی در این دانشگاه پنج ساله و دارای 44 هفته کاروزی است.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره دکترپیشکار