ثبت شرکت در امارات

متن سربرگ خود را وارد کنید

امارات، به‌عنوان یک کریدور تجاری بین‌المللی، بازارهای در حال ‌رشد منطقه MENA، جنوب شرق آسیا و سایر بازارها، با رشد سریع جهان را به ‌هم متصل کرده است. این کشور، به علت موقعیت استراتژیک و اقتصاد پایدار خود، موقعیت تجاری منحصربه‌فردی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. امارات، ضمن ایجاد 45 منطقه آزاد تجاری برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، بسیاری از قوانین قضایی و روادید معلوم در سایر نقاط کشور را نیز در این مناطق تعلیق کرده است. این اقدام، در کنار اقتصاد رو به ‌رشد امارات، این کشور را به محلی ایده‌آل برای ثبت شرکت و شروع فعالیت تجاری تبدیل کرده‌اند. برای آشنایی با مقوله ثبت شرکت در امارات، در ادامه با ما همراه باشید.

آمار ثبت شرکت در امارات در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. دلیل آن هم مزایای متعدد ثبت و راه اندازی کسب و کار در امارات است. امارات متحده عربی یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای منطقه است که سرعت بالای رشد آن، فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاری در امارات، مهاجرت و زندگی در این کشور فراهم آورده است. شرایط ثبت شرکت در دبی و سایر مناطق امارات در سال‌های اخیر ساده‌تر شده و متقاضیان می‌توانند پس از گذراندن چند مرحله شرکت خود را ثبت کرده و در امارات مشغول به کار شوند.

این مطلب راهنمای جامع ثبت شرکت در امارات در سال 2024 است. در ادامه مطلب مراحل ثبت شرکت در امارات، هزینه، شرایط و قوانین آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین با انواع برنامه‌های ثبت شرکت و انواع شرکت‌ها در امارات آشنا شده و در ادامه نگاهی هم به مزایا و معایب ثبت شرکت در امارات می‌اندازیم.

انواع مجوز ثبت شرکت در امارات

به‌طور کلی مجوزات ثبت شرکت در دبی و مناطق دیگر امارات به 3 نوع تقسیم بندی‌ می‌شوند:

مجوز حرفه ای (Professional License)

مجوز حرفه‌ای مخصوص مشاغل خدماتی و مشاغلی است که نیازمند توانایی‌های ذهنی، تحصیلات آکادمیک و یا روش‌های علمی و دقیق هستند مانند شرکت‌های حقوقی و وکالت، شرکت‌های حسابداری و یا مشاوره‌ای. هر چند در این روش کفیل وجود دارد ولی مالکیت 100% ثبت شرکت به متقاضی داده می‎‌شود. نام کفیل فقط در قرارداد ذکر می‌شود و دسترسی به حساب‌های شرکت هم برای این فرد ممکن نیست. یک نکته مهم درباره ثبت شرکت مجازی در امارات را باید بدانید: 

مجوز تجاری (Commercial License)

با اخذ مجوز تجاری شما می‌توانید در امارات به تجارت کالا و فروش بعضی کالاها و خدمات بپردازید. ثبت شرکت در امارات با استفاده از این مجوز به شما امکان می‌دهد طیف وسیعی از کالاها را به امارات وارد کرده و بفروشید یا به خارج از امارات صادر کنید. تجارت البسه، تجهیزات، خودرو و … جز این موارد هستند. با استفاده از این لایسنس حتی می‌توانید خدماتی مانند خرید و فروش املاک در امارات داشته باشید. نوع مالکیت شرکت در این روش 51% به 49% است. به‌این صورت که کفیل شما در امارات 51% مالکیت و شما 49% مالکیت شرکت را در دست دارید. البته امکان اخذ مالکیت 100% شرکت هم در این روش وجود دارد. یعنی در این حالت هیچ کفیلی وجود ندارد، حتی در قرارداد.

مجوز صنعتی (Industrial License)

مجوز صنعتی برای کسب و کارهایی است که در زمینه تهیه، تولید و پردازش کالا فعالیت دارند. مواد صنعتی، نفت و گاز، مواد غذایی، داروسازی و … جز این موارد هستند. با توجه به‌این که نوع فعالیت تولیدی و صنعتی است، امکان ثبت شرکت مجازی در امارات با استفاده از این مجوز وجود ندارد. یعنی شما حتما باید دفتر اداری یا کارخانه تولیدی در امارات داشته باشید.

انواع شرکت برای ثبت در امارات

انواع مختلفی از شرکت ها در امارات قابل ثبت هستند البته امکان ثبت همه این شرکت‌ها برای ایرانیان ممکن نیست . بهترین گزینه‌ها برای ثبت شرکت در امارات برای ایرانیان این موارد هستند:

شرکت‌های LLC در دسته مجوز تجاری Commercial و شرکت‌های سهامی و غیرسهامی در دسته مجوز حرفه‌ای Professional قرار می‌گیرند.

انواع شرکت برای ثبت در امارات

هزینه ثبت شرکت در دبی و سایر مناطق امارات با توجه به معیارها و فاکتورهای مختلف متفاوت است. نوع شرکت، نوع مجوز صادر شده،منطقه مـــورد نظر برای راه اندازی کسب و کار، تعداد افراد شریک، انتخاب نام شرکت و … از جمله این معــــیارها هستنــد. به‌طور کــلی می‌توان میانگین قیمت ثبت شــــرکت در امارات در سال 2022 را در حدود 10 تا 20 هزار دلار آمریکا در نظر گرفت. هزینه‌ های کفیل، ثبت آدرس، مجوز ثبت شرکت، حق‌الوکاله هم در قیمت بالا مد نظر گرفته شده‌اند. همچنین برای رفتن به امارات و راه اندازی شرکت در این کشور هزینه‌های دیگری هم وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها در زیر آمده است :

برای راه اندازی شرکت در امارات ابتــــدا باید با ویزای توریستی به این کشور بروید. پس از طی کردن مراحل قانونی و اخذ مجوزات، ویزای شما به ویزای سرمایه گذاری Investor یا ویزای پارتنر Partner تغییر می‌یابد. معمولاً این مراحل در یک ماه انجــام می‌شود و می‌توانید شرکت خود را در امارات متحده عربی ثبــت و به فعالیت مشغول شوید.

انواع شرکت برای ثبت در امارات

امارات را به‌جراًت می‌توان بهترین کشور عربی برای ثبت شرکت دانست. رشد سریع اقتصادی و وجود فرصت‌های متعدد سرمایه‌گذاری و فعالیت تجاری، فضای بسیار مناسبی را برای کسب و کارهای مختلف فراهم آورده است. مزایای ثبت شرکت در دبی و سایر مناطق امارات زیاد است! در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

مراحل ثبت شرکت در امارات

پس از بررسی شرایط شما، باید با ویزای توریستی به امارات بروید. پس از طی کردن مراحل قانونی صدور مجوز ثبت شرکت، می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید. خلاصه مراحل اخذ اقامت امارات با ثبت شرکت را در زیر آورده‌ایم:

سفر به امارات و صدور مجوز ممکن است تا یک ماه طول بکشد. در این مدت حضور فرد در امارات الزامی است.

سفر به امارات و صدور مجوز ممکن است تا یک ماه طول بکشد. در این مدت حضور فرد در امارات الزامی است.

مدارک ثبت شرکت در دبی و امارات

در مرحله اول فرد متقاضی با مدارک شخصی مانند پاسپورت، عکس پرسنلی و … و اخذ ویزای توریستی امارات به این کشور سفر می‌کند.پس از صور مجوزات لازم، متقاضی باید برای اخذ ویزای Investor یا پارتنر اقدام کند. مدارک مورد نیاز برای این کار هم در زیر آمده است :

در ادامه نگاهی به شرایط ویزاها و انواع اقامت برای ثبت برند در دبی و سایر مناطق امارات می‌اندازیم:

شرایط اخذ ویزای همراه، نوع اقامت و صدور جاب آفر

  • متقاضیان اصلی ثبت شرکت

همان‌طور که بالاتر گفتیم، متقاضیان ثبت شرکت در دبی، پس از انجام مراحل اخذ مجوز ویزای سرمایه گذاری و پارتنر می‌گیرند. این ویزاها 3 ساله هستند و به دفعات نامحدود می‌توان آن‌ها را تمدید کرد. افراد مهاجر می‌توانند با گرفتن این ویزاها به صورت دائمی در امارات زندگی کنند.

  • همسر، فرزندان و اعضای خانواده درجه 1

بعد از ثبت شرکت و اخذ لایسنس، می‌توانید به عنوان سرپرست برای اعضای خانواده خود هم ویزا بگیرید.

برای فرزندان پسر بالای 18 سال و فرزند دختر تا 30 سال می‌توانید ویزای کار امارات Employment Visa بگیرید.

جذب نیروی کار و ویزای کارمندی

بعد از شروع به کار در امارات، شرکت می‌تواند با صدور جاب آفر، نیرو جذب کند. حتی می‌توانید نیروهای مورد نیاز شرکت خود را از ایران جذب کنید.

  • شرایط مالیات ثبت شرکت در دبی و سایر مناطق امارات

مالیات بر ارزش افزوده (VAT) مالیاتی است که بر مصرف یا استفاده از کالا و خدمات در هر مرحله از فروش وضع شده است. در امارات به حساب های بانکی و گردش‌های مالی هیچ‌گونه مالیاتی تعلق نمی‌گیرد. مالیات ثبت شرکت هم %5 درصد از کل هزینه است. در هنگام تمدید شرکت به صورت سالانه این مقدار مالیات مجددا محاسبه می‌شود.