حقوق و درآمد پزشکان در ترکیه

مدت‌زمان نسبتاً طولانی برای دریافت مدرک و رسیدن به تخصص موردنیاز در کنار جایگاه خطیر و مسئولیت بزرگ، پزشکی را در سطر اول جدول رده‌بندی مشاغل از لحاظ حقوق و دستمزد قرار داده است. می‌توان گفت مانند بسیاری از کشورها، پزشکی یکی از پردرآمدترین شغل‌ها در ترکیه است.

پایین بودن هزینه‌های زندگی در ترکیه نسبت به برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، وجود اشتراک زبانی با زبان مادری گروهی از هم‌وطنانمان و شباهت‌های فرهنگی، درنظرگرفتن حق مسکن و هزینه‌های حمل‌ونقل و … ترکیه را به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرتی برای پزشکان و پرستاران ایرانی تبدیل کرده است.

در سال 2011 ترکیه قانون اجازه کار به پزشکان خارجی در قلمرو خود را به دلیل کمبود نیروی کار به‌ویژه در بخش خصوصی، تصویب کرد. در کشورهای اروپایی از هر 100000 نفر 340 نفر پزشک هستند در حالی که در ترکیه 156 پزشک در هر یک میلیون جمعیت وجود دارد.

پیشرفت چشمگیر دهه‌های اخیر در حوزه پزشکی در ترکیه و درمان‌های یکپارچه‌ای که بر پایه تکنولوژی هستند، ترکیه را به کشوری شاخص در حوزه پزشکی و درمان تبدیل کرده است.

اگر پزشک، پرستار یا فارغ‌التحصیل یکی از زیرشاخه‌های علوم پزشکی و درمان هستید ممکن است سؤالات زیادی در مورد اخذ مجوز کاری و مهاجرت پزشکان به ترکیه،جایگاه مالی و میزان حقوق و درآمد در این کشور داشته باشید،ضمن مطالعه ی این مقاله می توانید طی تماس تلفنی با کارشناسان آریان مدتور از مشاوره ی رایگان در کمترین زمان ممکن بهره مند شوید.

نظام سلامت و درمان در ترکیه

جالب است بدانید در ترکیه غیر از سازمان تأمین اجتماعی و جامعه پزشکان وزارت دفاع هم در اداره وزارت بهداشت این کشور ایفای نقش می‌کند. بخش خصوصی سهم کمی در ارائه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی دارد. وزارت دارایی مسئول تأمین بودجه خدمات بهداشت و درمان است اما مسئولیت حفظ سلامت کادر درمان برعهده وزارت دفاع است.

در نگاه اول به نظر می‌رسد سیستم بهداشت و درمان در ترکیه فاقد فرایندی ساختاریافته و وجود ارتباط موردنیاز میان سایر اجزای آن است. اما در سال‌های اخیر گام‌های بزرگی در جهت بهینه‌سازی حوزه سلامت در این کشور برداشته شده است. از جمله این موارد می‌توان به سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در این حوزه شاره کرد که منجر به رشد چشمگیر وضعیت این کشور در حوزه سلامت شده است.

دولت ترکیه حدود80درصد از هزینه‌های دارویی مردم را از طریق مالیات خودرو تأمین می‌کند. وجود 1091 بیمارستان دولتی و دانشگاهی و 550 بیمارستان خصوصی نشان از مشارکت بیش از 75 درصدی دولت این کشور در نظام سلامت مردم دارد. برای رفع نیازهای درمانی در سطح ترکیه در مناطق دارای جمعیت بیش از 10 هزار نفر یک مرکز درمانی دولتی تأسیس شد. تعداد پزشکان متخصص، پرستاران و دیگر پرسنل کادر درمان از دیگر ضعف‌های نظام سلامت در ترکیه به شمار می‌رفت، این مشکل سیستم آموزشی ترکیه را بر آن داشت مسیری عملی و تجربی در فر آیند آموزش دانشجویان پزشکی در کنار اساتید اروپایی در پیش گیرد، پرورش نسل جدید پزشکان و پرستارانی که به لحاظ علمی و عملی فاصله قابل‌توجهی با نسل قبلی خود داشتند، دستاورد این تصمیم مشترک میان دولت، وزارت بهداشت و سیستم آموزشی بود.

عوامل تأثیرگذار بر حقوق پزشکان در ترکیه

  • سطح تجربه     اولین عاملی که برای پزشکان مهم است و تأثیر عمده‌ای در حقوق آنها دارد، سطح تجربه است.
  • شهر و منطقهشهر و منطقه جغرافیایی یکی از مؤثرترین مؤلفه‌ها بر حقوق پزشکان در ترکیه است. در میان شهرهای ترکیه استانبول اولین رتبه را از لحاظ میزان حقوق و مزایا داشته و شهرهای آنکارا، ازمیر و آنتالیا به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرندمتوسط ​​حقوق ماهیانه پزشکان در آنکارا 20 هزار لیر،آنتالیا 18000 لیر استانبول 21600 لیر و ازمیر 19200 لیر می باشد.
  • سن افراد
  • جنسیتحقوق آقایان 17 درصد بیش از حقوق خانم‌ها در موقعیت شغلی مشابه است.
  • سابقه کاریمدت‌زمان سابقه کاری از عوامل کلیدی تأثیرگذار در میزان حقوق و درآمد پزشکان در ترکیه است. وجود سابقه کاری از 2 الی 5 سال و بیش از 5 سال به ترتیب افزایش حقوق 35 الی 36 درصدی را به‌صورت میانگین خواهد داشت. به طور متوسط پس از گذشت یک سال و نیم از فعالیت هر پزشکی میزان درآمد وی بین 10 الی 12 درصد افزایش خواهد داشت.
  • تخصص و گرایش پزشکیمتوسط ​​حقوق پزشکان در برخی از تخصص‌های شصت درصد بیشتر از حقوق متخصصان بهداشت است.
  • مؤسسه دولتی یا خصوصیکار در مؤسسات دولتی میزان دریافتی بیشتری را برای پزشکان و سایر پرسنل درمانی به همراه دارد و نباید از این نکته غافل شد که چنین مؤسساتی در شهرهای پرجمعیتی که از امکانات کافی برخوردار هستند، وجود دارد.

میانگین حقوق و درآمد پزشکان در ترکیه

بر اساس آخرین داده‌های به‌دست‌آمده ازمرکز آمار ترکیه متوسط ​​حقوق ماهیانه پزشکان در این کشور حدود هجده هزار و چهارصد لیر است که به طور متوسط در یک سال به 221 هزار لیر می رسد. در حقیقت ، حداقل حقوق پزشکان شاغل در ترکیه به  شش هزار و هفتصد و شصت لیر و حداکثر حقوق این افراد سی و یک هزار و صد لیر است. درآمد  پنجاه درصد از پزشکان شاغل کمتر از میزان متوسط و نیمی دیگر بیش از میانگین گفته شده دریافت میکنند.

حقوق و دستمزد تخصص‌های مختلف پزشکی در ترکیه

ممنوعیت اشتغال برای برخی از عناوین شغلی پزشکی

دندانپزشکی، مامایی،اپتومتری،مراقبت از بیماران، حرفه های مرتبط با داروسازی و دامپزشکی از جمله مشاغلی هستند که برای فعالیت در بیمارستان ها و مراکز درمانی در ترکیه داشتن شهروندی و تابعیت این کشور یا تحصیل در دانشگاه های آن الزامی است. اخذ شهروندی ترکیه از قوانین ثابت برای برای احراز سمت مدیریت بیمارستان در بیمارستان های خصوصی نیز به شمار می رود. روند پیش رو، نشان می دهد این موارد نیز از لیست مشاغل غیرمجاز خارج شوند هر چند که در موقعیت فعلی هم روزانه فرصت های شغلی زیادی برای استخدام کادر درمان در ترکیه وجود دارد. یک دندانپزشک خارجی یا متخصص زیبایی می تواند بدون داشتن شهروندی و پاسپورت ترکیه در مطب شخصی خود درسطح شهر فعالیت کند، اما با طی کردن فرآیند اخذ شهروندی و دریافت پاسپورت می تواند در بیمارستان های دولتی و خصوصی نیز مشغول به کار شود.جدول زیر نمونه ای از تعرفه ی خدمات پزشکی در تخصص های مختلف است.

هزینه‌های زندگی در ترکیه

رتبه‌بندی شهرهای ترکیه از لحاظ شاخص هزینه‌های زندگی


در پایان

شاید پزشکی را بتوان جز بهترین عناوین شغلی برای مهاجرت به ترکیه دانست، با گذراندن امتحان STS و یادگیری سطح قابل قبولی از زبان ترکی فر آیند دریافت مجوز کار برای مهاجرت پزشکان به ترکیه  به جریان می‌افتد. یک پزشک در ترکیه درآمدی بین 6708 تا 31100 لیر دارد. به طور میانگین می‌توان رقم 18400 لیر در ماه را به‌عنوان حقوق و درآمد پزشکان در ترکیه در نظر گرفت، هر چند این عدد میانگین ترکیبی از حوزه‌های مختلف پزشکی است و برای مشاهده ارقام دقیق‌تر در هر تخصص و رشته خاص باید به جدول‌های ارائه شده در مقاله مراجعه کنید.

شهر استانبول با حقوق و مزایایی وسوسه‌کننده انتخاب اول بسیاری از پزشکان خارجی است و شهرهای آنکارا، ازمیر و آنتالیا به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. مهم‌ترین فاکتور بعدی در زمان ارزیابی یک کشور از لحاظ درآمد مورد بررسی قرار می‌گیرد هزینه و مخارج زندگی است، در این مقاله سعی کردیم ضمن مقایسه شاخص هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف ترکیه، جدول کاملی از جزئیات هزینه‌ها در زمینه‌های مختلف به شما ارائه کنیم.

برای اطلاع از آخرین اخبار، خدمات و پیشنهادهای شغلی ما را در اینستاگرام دنبال کنید.


اینستاگرام آریان مدتور
drpishkar.ir@

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم مشاوره دکترپیشکار