قانون جدید امارات متحده برای پزشکان

نرخ بیکاری پایین، درآمد مناسب و نیاز مبرم کشور امارات به پزشکان آن را به یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت کاری و فعالیت این گروه تبدیل کرده است. پیش از این در مورد فر آیند دریافت مجوز کاری پزشکان در امارات صحبت کرده ایم.

یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور معادل‌سازی مدارک کاری و تحصیلی و به دنبال آن یافتن موقعیت شغلی و استخدام در یکی از شهرهای امارات است. می‌توان گفت بیش از نیمی از پزشکانی که برای کار به دبی یا یکی از شهرهای امارات سفر می‌کنند در اندیشة اخذ شهروندی و تابعیت این کشور هستند. اقامت موقت پزشکان تا زمان اشتغال به کار در امارات تمدید می‌شود. در ژانویة ۲۰۲۱ خبرهایی پیرامون ایجاد تغییرات مهم در فر آیند اخذ شهروندی امارات برای گروه هایی از متخصصین و از جمله پزشکان به‌صورت رسمی منتشر شد.

 

اخذ شهروندی امارات در قانون جدید

امارات متحده عربی در اقدامی بی‌سابقه خبر از ایجاد تغییرات عمده‌ای در قانون اخذ شهروندی برای سرمایه‌گذاران، پزشکان، دانشمندان، هنرمندان، نخبگان خارجی و خانواده‌های آنها داد.

این تصمیم در جهت اعطای تابعیت اماراتی به افراد ویژه و خانواده درجه‌یک (همسر،فرزندان،پدر و مادر) آنهاست تا ضمن حفظ تابعیت فعلی خود به‌عنوان اعضای بخشی از جامعة امارات متحده عربی با اطمینان از ثبات اجتماعی در آغوش این کشور قرار بگیرند و با این رویکرد روند توسعه ملی تقویت شود. تصویب اصلاحات جدید قانونی برای اعطای تابعیت امارات به سرمایه‌گذاران، استعدادهای درخشان، متخصصان از جمله دانشمندان، پزشکان، مهندسان، هنرمندان، نویسندگان و خانواده‌های آنها؛ در جهت جذب استعدادهایی است که می‌توانند به امارات متحده عربی در مسیر سفر توسعة خود کمک کنند.  این تغییرات که طبق دستورالعمل‌های رئیس‌جمهور شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان انجام شد، توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی تصویب شد.

 

در این تصمیم، شرایط افرادی که امکان دریافت تابعیت دارند، در موقعیت‌های مختلف مشخص شده است. علاوه بر اعطای تابعیت به همسر و فرزندانِ این گروه از متخصصین، این قانون به آنها اجازه می‌دهد تابعیت فعلی خود را حفظ کنند. این موضوع در قیاس با قانون قبلی که اجازة دو تابعیتی بودن را از افراد سلب می‌کرد، تغییری قابل‌توجه است.

 

تابعیت امارات برای پزشکان

 

 

چه کسانی با چه شرایطی امکان اخذ شهروندی امارات در قانون جدید را دارند؟

 

سرمایه‌گذاران:

افرادی که صاحب ملکی در امارات متحده عربی هستند.

متخصصان:

 • داشتن تخصص در یک زمینة علمی منحصر بفرد که موردنیاز کشور امارات است
 • انجام مطالعات و تحقیقات منتشر شده که دارای ارزش علمی در زمینة فوق باشد.
 • ۱۰ سال تجربة عملی در حوزة تخصصی خود
 • عضویت در سازمان‌های معتبر در حوزة کاری و تخصصی خود

دانشمندان:

 • در دانشگاه یا بخش خصوصی به تحقیق و پژوهش در رشتة خود مشغول باشد.
 • ۱۰ سال تجربة عملی در حوزة تخصصی خود
 • پویایی علمی، مانند برنده شدن یک جایزه علمی معتبر یا جذب بودجه تحقیقات خود از سرمایه‌گذاران دولتی یا خصوصی در ۱۰ سال اخیر
 • اخذ توصیه‌نامه از یک مؤسسه علمی معتبر در امارات

افراد با استعداد:

 • مخترعین: داشتن حداقل یک حق اختراع ثبت شده توسط وزارت اقتصاد امارات یا هر نهاد بین‌المللی معتبر دیگر که دارای ارزش واقعی برای اقتصاد این کشور باشد.
 • روشنفکران و هنرمندان:  پیش‌گامان فرهنگ، هنر و سایر استعدادها که حداقل یک جایزه بین‌المللی در آن زمینه همراه با توصیه‌نامه‌ای از ارگان‌های مربوطه در امارات دارند.

 

شرایط شهروندی امارات برای پزشکان در قانون جدید

پاسپورت امارات

 

پزشکان متقاضی باید دارای پاسپورت معتبر ،کارت بیمه ی سلامت با اعتبار بیش از یک سال و مجوز وزارت بهداشت امارات برای فعالیت پزشکی در این کشور باشند. بر اساس آخرین اطلاعات ارائه شده، داشتن حداقل دو مورد از شرایط زیر جهت شهروندی امارات برای پزشکان الزامی است:

 • مدرک دکترا از یکی از 500 دانشگاه برتر جهان
 • داشتن جایزه یا تقدیرنامه در زمینه ی کاری مورد تقاضا
 • مشارکت در یک طرح تحقیقاتی بزرگ در حوزه ی کاری مرتبط
 • داشتن مقاله یا کتاب علمی منتشر شده توسط انتشارات شاخص در حوزه ی کاری مرتبط
 • عضویت در سازمانی مرتبط با رشته ی خود
 • مدرک دکترا به اضافه ی 10 سال تجربه ی حرفه ای در حوزه ی کاری خود
 • داشتن تخصص در یکی از حوزه هایی که برای کشور امارات در اولویت است.

برای اطلاع از جزییات شرایط مورد نیاز با مشاوران دکترپیشکار در تماس باشید.
908503079442+

ضوابط اخذ شهروندی امارات در قانون جدید

 • سوگند وفاداری به کشور
 • تعهد به حفظ و احترام به قوانین کشور
 • اطلاع‌رسانی به مراجع مربوطه در صورت اخذ یا از دست‌دادن تابعیت دیگر

این تغییرات همچنین حقوق کسانی را که طبق قانون جدید، تابعیت دریافت می‌کنند از جمله حق تأسیس و تملک شرکت در امارات، خرید و مالکیت زمین، املاک و مستغلات در کشورها به انضمام سایر حقوق تعلق‌گرفته توسط دستگاه‌های فدرال، هیئت دولت، یا ارگان‌های دولت محلی را مشخص کرده است.در مواردی مانند نقض تعهد قانونی یا از دست‌دادن حداقل یکی از ضوابط مذکور، تابعیت امارات از این گروه سلب می‌شود.

مراجع تصویب شهروندی امارات در قانون جدید

قانون ملیت ۱۷۰۰ امارات متحده عربی در سال ۱۹۷۲ در مورد ملیت و گذرنامه، یک نقطه عطف در جهان عرب است که معمولاً روند تابعیت را به موارد بسیار کمی محدود و دو تابعیتی را ممنوع اعلام می‌کند.

قانون جدید فرایند تابعیت را تسهیل کرده و اعلام کرد که کابینه امارات، دادگاه‌های محلی امیری و شوراهای اجرایی افرادی را که واجد شرایط دریافت تابعیت هستند، تحت معیارهای مشخصی که برای هر گروه تعیین شده است؛ معرفی می‌کنند. این قانون به صاحبان گذرنامه اماراتی اجازه می‌دهد تابعیت فعلی خود را حفظ کنند.

سخن پایانی

 در سال‌های گذشته کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس از اعطای شهروندی و اقامت به مهاجرین خارجی امتناع می‌کردند، اصلاحات جدید به‌ویژه در امارات که پیش از این ‌طرح ویزای طلایی را آغاز کرده بود، نوید فراهم شدن شرایط کاری و زندگی بهتر برای گروه‌های اعلام شده به‌ویژه پزشکان را خواهد داد.

 امارات متحده عربی اخیراً اقدامات زیادی را برای اطمینان از ثبات اجتماعی افراد با اقامت طولانی‌مدت در این کشور انجام داده است، مانند طرح اقامت دائم در سال ۲۰۱۹ که اجازه اعطای ویزای طلایی ۱۰ ساله برای دسته‌های خاصی از ساکنان را فراهم کرد. طی دو سال گذشته به هزاران نفر ویزای طلایی اعطا شده است، مانند سرمایه‌گذاران، پزشکان متخصص، مهندسان، دانشمندان و استعدادهای درخشان.

در قانون جدید تلاش شده است، مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته تأمین ثبات اجتماعی با اعطای تابعیت به مهاجرین بااستعداد تضمین شود و به نظر می‌رسد کشور امارات بر اساس صلاحدید مراجع ذی‌ربط به متقاضیان این گروه‌ها تابعیت خود را اعطا خواهد کرد. درصورتی‌که فکر می‌کنید، حائز شرایط اعلام شده برای پزشکان در قانون جدید شهروندی امارات هستید ما در دکتر پیشکار برای تسهیل این مسیر در کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

فرم مشاوره دکترپیشکار