شرایط کار پزشکان در قطر

قطر

کشور زیبا و پیشرفته قطر که به عنوان یکی از غنی ترین کشورهای جهان به شمار می آید سالانه پذیرای مهاجران زیادی است که از کشورهای مختلف برای یافتن موقعیت های کاری مناسب به این کشور سفر می کنند. در سال های اخیر افراد زیادی متقاضی مهاجرت به این کشور شدند و روز به روز برتعداد این افراد افزوده میشود. هم اکنون مناسبات دیپلماتیک این کشور با ایران بسیار مناسب بوده و روابط دوستانه ای حاکم است اما به دلیل جنجال های سیاسی اخیر ، قطر رابطه خوبی با عربستان سعودی و امارات متحده عربی ندارد. پایتخت این کشور شهر دوحه می باشد. بسیاری از افرادی که در حال حاضر به دنبال و جستجوی کار در حوزه ی خلیج فارس میباشند کشورهایی نظیر عمان و قطر را انتخاب میکنند.

نیاز بالای قطر به نیروی پزشکی متخصص در سال های اخیر رشد چمگیری داشته است. از طرفی توجه فراوان دولت قطر به بخش سلامت و تخصیص بودجه­ی ویژه برای احداث مراکز  تخصصی زنان و کودکان، توانبخشی، روانپزشکی و مشاوره ای، بر سیر صعودی پذیرش پزشکان خارجی افزوده است.  

مراحل استخدام پزشکان در قطر

انجام “استعلام اولیه پیش از شروع فرایند کار در قطر برای پزشکان می تواند به طرز قابل توجهی درصد موفقیت و یافتن شغلی مناسب را در این کشور افزایش دهد. دریافت تاییدیه بدین معناست که پزشک می تواند با خیال راحت نسبت به انجام سایر مراحل اقدام نماید.

فرایند استخدام پزشکان در این کشور تقریبا مشابه با عمان می باشد، با این تفاوت که متقاضیان باید برای شرکت در آزمون پرومتریک مورد تایید وزارت بهداشت قطر اقدام نمایند هم زمان با دریافت تاییدیه­ی دیتا فلو بابت اعتبار سنجی مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود به دنبال یافتن موقعیت کاری مناسب از طرف یک کارفرمای قطری باشند.

لازم به ذکر است که برای استخدام در قطر الزامی به داشتن مدرک زبان نمی باشد. اگرچه عربی زبان رسمی این کشور است اما تقریبا اکثر قطری ها به زبان انگلیسی تسلط دارند.  

دریافت ویزای کاری و تمدید آن جزو مواردی است کارفرما می تواند پیش از اعزام پزشک عهده دار انجام آن شود. مدت زمان قراردادهای کاری هم معمولا از یک تا دوسال بوده که در صورت رضایت طرفین قابل تمدید خواهد بود.

متوسط درآمد یک پزشک در قطر مبلغی معادل 35000 ریال قطری می باشد که این میزان تا حدود زیادی به سابقه­ی پزشک و مرکزی که قرار است در آن مشغول به کار شود بستگی دارد.

از سال 2016 تا کنون میانگین درآمد پزشکان در قطر حدود 1000 ریال افزایش داشته که این آمار نشان از بهبود وضعیت سلامت قطر و توجه بیشتر دولت به این حیطه می باشد.

بر اساس آمار های منتشر شده، متوسط دستمزد پزشکان در قطر حدود 40 درصد بیشتر از متوسط دریافتی سایر مشاغل می باشد.

در ادامه به بررسی میانگین دریافتی برخی از شاخه های پزشکی می پردازیم

متخصص تغذیه: 26260 ریال

متخصص پوست: 40250 ریال

متخصص داخلی: 38450 ریال

متخصص چشم: 36150 ریال

متخصص زنان: 39250 ریال

متخصص مغز و اعصاب: 40380 ریال

البته این آمار شامل حقوق ثابت به علاوه­ی درصدی است که مراکز درمانی به عنوان پورسانت ویزیت یا جراحی برای پزشک در نظر میگیرند. طبیعتا برای محاسبه­ی میزان دقیق دریافتی یک پزشک متخصص باید به عواملی از قبیل مبلغ قرارداد، پورسانت و مهم تر از همه گردش بیمار آن مرکز توجه کرد.