فرایند کار پزشکان در انگلستان

برای درک بهتر فرایند کار و تحصیل پزشکی در انگلستان بهتر است در ابتدا به نحوه ی رتبه بندی پزشکان و شیوه ی تعامل آنان با بیمار در این کشور اشاره کرد. باید دانست که نظام کار و تحصیل پزشکی در انگلستان با یکدیگر عجین بوده و بر مبنای نیاز به نیروی کار دوره های آموزشی و رتبه بندی متقاضیان سامان دهی شده است. این سیستم بر خلاف اغلب کشور هاست که فرایند تحصیل پزشکی بصورت مستقیم از پزشکی عمومی شروع شده پس از آن به طی دوره ای از تخصص ختم می شود، اما در انگلستان عنوان پزشک تنها به تقسیم پزشک عمومی و تخصص ختم نمی شود!

پزشک Consultant  را می توان به عنوان بالاترین درجه از سلسله مراتب پزشکان در انگلستان عنوان کرد که اغلب چندین پزشک جراح یا متخصص را مدیریت نموده و مسئول اصلی تعیین فرایندهای درمانی بیماران است. ممکن است پزشک Consultant انجام عملی را برای بیماری تجویز نماید ولی پزشکان تحت نظر وی (بسته به تجربه و رتبه)  آن جراحی را انجام دهند. به همین ترتیب پس از آن فرایند های غیر تخصصی تر همانند آماده سازی بیمار برای عمل و یا مراقبت های پس از جراحی به پزشکان کم تجریه تر یا کارآموزان سپرده می شود.  

بدین ترتیب مرحله به مرحله و پس از افزایش تجربه و گذراندن دوره های آموزشی و آزمون های تعیین شده یک فارغ التحصیل رشته­ی پزشکی در انگلستان می تواند کار راهه ای را جهت ارتقاع به درجات بالاتر انتخاب کند. همین مسیر برای پزشکان و فارغ التحصیلان خارجی IMG نیز صادق است با این تفاوت که آنان در صورت عدم تمایل به شرکت در دوره های کشور انگلستان باید به نوعی صلاحیت حرفه ای خود را اعم از داشتن مهارت های مورد انتظار و دانش مطابق با سرفصل ها و استانداردهای انگلستان از طریق شرکت در آزمون های معین و یا ارائه ی شواهد به اثبات برسانند تا از گذراندن آن دوره معاف شوند.

 1. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های پزشکی انگلستان داوطلبین می توانند برای شروع کار بصورت عملی و همچنین آموزش بیشتر وارد دوره ی اول کارآموزی FY1  انگلستان شوند که گذراندن آن یکسال زمان خواهد برد. چون در این مدت فعالیت آنان در مراکز درمانی شامل انجام برخی امور کلینیکال خواهد بود، لازم است تا قبل از ورود به این دوره از طریق GMC نسبت به اخذ مجوز کار موقت Provisional registration اقدام نمایند. زیرا انجام هیچ گونه فعالیت پزشکی بصورت عملی در مراکز درمانی بدون داشتن مجوز از GMC امکان پذیر نمی باشد. دوره­ی کارآموزی انگلستان دوساله بوده و پس از طی کردن سال اول جهت ورود به سال دوم FY2 این بار اخذ مجوز Full Registration از GMC مورد نیاز است. گذراندن دوره­ی کارآموزی برای ورود مدارج بالاتر برای همه ی متقاضیان الزامی است.

  تا این مرحله فارغ التحصیلان دوره ی کارآموزی انگلستان دارای دوسال سابقه­ی کار بالینی و همچنین دانش پزشکی پایه هستند که در صورت تمایل به ادامه ­ی مسیر و ارتقاع شغلی می بایست خود را جهت ورود به دوره ی آموزش پایه یا Core Training  آماده نمایند.

دوره ای دو تا سه ساله (CT1 / CT2) است که گذراندن آن برای ورود به تخصص های گوناگون ضروری است. آموزش پایه ممکن است برای برخی تخصص ها که ماهیت مشترکی دارند یکسان باشد. برای مثال طی کردن آموزش پایه­ی جراحی CST (Core surgical training) برای ورود به تخصص هایی مثل جراح عمومی و یا طب اورژانس و همچنین گذراندن آموزش پایه ی CMD (Core Medical Training) برای ورود به تخصص هایی مثل پوست و داخلی الزامی است. البته در برخی تخصص ها ممکن است دو دوره ی آموزش پایه بصورت جایگزین با مدت زمان متفاوت در نظر گرفته شده باشد.

در نهایت، انتخاب نوع آموزش پایه توسط متقاضی تا حدودی تخصصی که فرد در آینده به آن مشغول می شود را تعیین خواهد کرد. لازم به ذکر است که در طول سپری کردن این دوره متقاضیان بصورت موازی در مراکز درمانی به انجام فعالیت های بالینی پیشرفته تر همچون جراحی های سرپایی تحت نظر پزشک ارشد مشغول خواهند بود. 

ورود به دوره ی تخصص

پس از سپری کردن دوره ی آموزش پایه و به منظور ورود مرحله ی تخصص می بایست جهت شرکت در آزمون عضویت در کالج پزشکی مربوطه اقدام نمود.

برای مثال رویال کالج پزشکان انگلستان یکی از این مراکز بوده و نام آزمون عضویت در آن نیز MRCP (Membership of Royal college of Physicians) می باشد. باید توجه داشت که هر کالج پزشکی درانگلستان مربوط به یک یا دسته ای از تخصص های همسان است. و متقاضی می بایست با توجه به تخصص مورد نظر خود در آزمون عضویت کالج مربوطه شرکت نماید. پس نتیجه می گیریم که بر خلاف تصور عامه گذراندن آزمون سه مرحله ای MRCP راه ورود به مرحله ی تخصص بصورت کلی نمی باشد و پس از گذراندن آن تنها می توان اجازه ی ورود به برخی تخصص های مربوط به RCP را کسب کرد.

مثال دیگر کالج جراحان انگلستان (RCS) است و نام آزمون عضویت در آن نیز MRCS می باشد که برای ورود به دوره ی تخصص جراحی عمومی و برخی دیگر از رشته ها در نظر گرفته شده است.

در ذیل، مسیر آموزش برخی رشته های پزشکی در انگلستان آورده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت GMC مراجعه نمایید.

 

اتمام دوره ی تخصص و آزمون CCT

پس از عضویت در کالج مربوطه و اتمام دوره ی تخصص که معمولا بین 4 تا 6 سال زمان خواهد برد. می بایست جهت اخد گواهی پایان دوره یا CCT در آزمون آن شرکت کرد. داشتن این گواهی به پزشکان اجازه میدهد تا از مسیر Specialist Register در سامانه ی GMC ثبت نام نمایند و در نهایت به عنوان پزشک Consultant در انگلستان شناخته شوند. توجه داشته باشید که ممکن است در تقویم آموزشی برخی تخصص ها آزمون های جانبی دیگری نیز گنجانده شده باشد. همچنین برای پزشکان Consultant نیز سلسله مراتبی تعریف شده که با افزایش دانش و تجربه امکان ارتقاء رتبه را خواهند داشت.

سوالات متداول

-ثبت نام GMC Registration به چه معناست و انوع آن کدام است؟

برای انجام هرگونه فعالیت پزشکی در این کشور نیاز به اخذ مجوز از GMC یا انجمن پزشکی انگلستان می باشد. چنانچه در همه ی مراحل ذکر شده متقاضیان دارای نوعی مجوز از این سازمان هستند. در سال اول دوره ی کارآموزی مجوز موقت  (Provisional)، پس از آن با داشتن مجوز کامل (Full) به فعالیت پرداخته و چنانچه موفق به اخذ گواهی پایان دوره (CCT) شوند صلاحیت اخذ مجوز کار از طریق Specialist  یا GP را خواهند یافت. این موضوع هم برای فارغ التحصیلان از دانشگاه های پزشکی انگلستان و هم برای فارغ التحصیلان خارجی IMG صادق است.

چهار نوع ثبت نام جهت اخذ مجوز کار از طریق GMC امکان پذیر است:

-Provisional Registration

-Full Registration

-Specialist Registration

-GP Registration

-پزشکی که مدرک تخصص خود را از دانشگاهی به غیر از دانشگاه های انگلستان اخذ کرده است، چگونه می تواند از طریق Specialist Registration در GMC اقدام به اخذ مجوز کار نماید؟

جهت ثبت نام از مسیر Specialist Registration باید صلاحیت پزشک از جهت دارا بودن دانش و مهارت مورد انتظار برای هر تخصص که تا قبل از آزمون CCT برای آن رشته که در تقویم آموزشی تدوین شده است احراز شود. کسب این صلاحیت یا از طریق شرکت در برنامه های تدوین شده و یا از طریق شرکت در آزمون های پس از آن دوره مشخص خواهد شد. برای مثال چنانچه پزشک متخصص در آزمون MRCP پذیرفته شود، عضویت رویال کالج پزشکان را به دست آورده و از گذراندن دوره ی آموزش پایه CT معاف خواهد شد. چنانچه دوره ی کارآموزی وی توسط GMC پذیرفته شود، می تواند بصورت مستقیم وارد دوره ی تخصص شود.

 

-CESR و CEGPR به چه معناست؟

 

CESR (certificate of eligibility for specialist registration)

CEGPR (certificate of eligibility for general practitioner)

 

این دو مسیر میانبر، در واقع گواهی های صلاحیت جهت اقدام برای ثبت نام از مسیر Special register و GP register هستند.

 برای پزشکانی که دارای سابقه ی کار بالایی هستند این فرصت وجود دارد تا بدون گذراندن دوره ها و آزمون های مورد نیاز برای هر رشته، از این دو طریق صلاحیت خود را جهت انجام ثبت نام از مسیر Special Register و GP Register اثبات نمایند. آنان در این خصوص می بایست به تقویم آموزشی رشته ی مورد نظر خود مراجعه نمایند و شواهد خود را در هر مورد بصورت گزارش، تاییدیه از کارفرما و سایر روش های مجاز بصورت مکتوب جهت بررسی ارسال نمایند

Full Registration و تفاوت آن با Special Register و GP register

پرسش مهم: آیا پزشکان خارجی از مسیر Full Registration نمی توانند در انگلستان مشغول به کار شوند؟ اگر بله، تفاوت آن با Special Register  و GP register  چیست؟

پزشکان خارجی پس از طی مراحل زیر می توانند از مسیر Full Registration مجوز کار در کشور انگلستان را اخذ نمایند.

 1. اثبات صلاحیت زبان (چه با آزمون و چه با ارائه ی مدرکی مبنی بر کار یا تحصیل در کشوری که زبان اصلی آن انگلیسی بوده)
 2. دارا بودن  یک سال سابقه ی کارآموزی (یا از طریق گذراندن FY انگلستان یا پذیرش دوره ی کارآموزی طی شده توسط GMC). {برای ورود به FY1 ثبت نام موقت مورد نیاز است}
 3. سپری کردن آزمون PLAB (چنانچه دارای اسپانسر از کشور انگلستان باشند از این مورد معاف خواهند بود)

تفاوت اصلی اقدام برای کار از طریق  Full Registration و GP & Special Registration  به بحث سلسله مراتب پزشکان و اختیار آنان در انجام امور پزشکی  مربوط می شود.

پزشکانی که تنها دارای مجوز کامل هستند می توانند با عناوینی همچون Locum یا  honorary مشغول به کار شوند که یا به عنوان پزشک جایگزین در پستی موقت قرار خواهند گرفت و یا بصورت تحت نظر با قرارداد های کوتاه مدت می توانند به انجام وظایف آن سمت بپردازند.  

درحالی که پزشکان دارای مجوز GP & Specialist register  علاوه بر اینکه در لیست پزشکان عمومی و متخصص GMC ثبت خواهند شد و موقعیت های کاری مناسبی از طرف NHS به آنان معرفی می شود، از حقوق و مزایای بالاتر و همچنین آزادی عمل بیشتری نیز برخوردارد خواهند شد.

از مطالب فوق می توان این نتیجه را گرفت که یافتن موقعیت شغلی مناسب (Job offer) برای پزشکانی که با مجوز کامل قصد فعالیت در این کشور را دارند (جدا از مراحلی که می بایست جهت دریافت این مجوز طی نمایند) نقش بسزایی در رضایتمندی آنان از فعالیت در انگلستان خواهد داشت.

معرفی انواع روش های ثبت نام در سامانه GMC

پس از طی کردن مراحل ثبت نام موقت و با داشتن مجوز کار پزشکان قادر خواهند بود تا فقط در مراکز مورد تایید انگلستان به امر طبابت بپردازند.

 1. روش اصلی ثبت نام جهت کار در انگلستان است که با انجام آن و با داشتن مجوز کار می توان در تمامی مراکز درمانی انگلستان فعالیت نمود.

  شرایط اقدام از طریق این روش:

  • داشتن مدرک تحصیلی معتبر
  • گذراندن دوره ی کارآموزی (Internship)
  • داشتن یکی از موارد زیر:
  • گذراندن آزمون PLAB
  • مدرک تحصیلی اخذ شده از مراکز معین
  • داشتن اسپانسر از انگلستان

   

  • داشتن مدرک زبان معتبر
  • تایید مدارک در سامانه EPIC
 1. این فرایند ثبت نام مخصوص پزشکان عمومی و به عنوان جایگزین و راه موازی full registration می تواند در نظر گرفته شود که به مراتب راهی طولانی تر و دشوار تر از ثبت نام کامل است.  

 1. این راه جایگزین نیز مخصوص پزشکان متخصصی است که به غیر از فرایند ثبت نام کامل، قصد دریافت مجوز کار در انگلستان را دارند. از این شیوه می توان برای کار به عنوان پزشک Consultant  اقدام نمود.

متقاضی می بایست سه سال اخیر را مشغول به کار بوده باشد تا بتواند از این طریق اقدام نماید. اسامی ذیل مراکزی هستند که از طرف سازمان GMC اجازه ی پذیرش پزشک از طریق sponsorship  را دارند.

یاد آوری می شود که از این طریق متقاضیان از شرکت در آزمونPLAB  معاف خواهند شد.

 

Alder Hey International Fellowship Scheme (Anaesthetics)

Belfast Health and Social Care Trust – Clinical Fellowship in Gynaecological Oncology

BAPIO Training Academy Ltd – BTA International Fellowship Scheme with MBA in Healthcare from University of South Wales

Cambridge University Hospital – Senior Clinical Fellowship Scheme in Intensive Care Medicine/Anaesthesia

Canterbury Christ Church University

Commonwealth Scholarship Commission 

Cumbria Northumberland Tyne and Wear NHS Psychiatry Fellowship Programme

Department of Surgical Sciences, University of Oxford

Dudley Group NHS Foundation Trust

Edge Hill University and Wrightington, Wigan & Leigh NHS Trust – International Training Fellowships in MCh programmes

ENT UK – Royal College of Surgeons

Essex Partnership University NHS Foundation Trust – EPUT Advanced Fellowship in Psychiatry

Great Ormond Street Hospital International Fellowship Programme

Guy’s & St Thomas’ Hospitals NHS Foundation Trust  – Critical Care

Guy’s & St Thomas’ Hospitals NHS Foundation Trust – Obstetrics and Gynaecology

Guy’s & St Thomas’ NHS Hospitals Foundation Trust – Oncology Specialty Training

Guy’s & St Thomas’ NHS Hospitals Foundation Trust – Pain Management and Neuromodulation Centre Specialist Training

Guy’s & St Thomas’ NHS Hospitals Foundation Trust – Specialty Training in Anaesthetics

Guy’s & St Thomas’ Hospitals Foundation Trust, Emergency Department – Senior Fellowship in Emergency Medicine and Clinical Toxicology

Harefield Hospital, Royal Brompton & Harefield NHS Trust – Anaesthesia and Critical Care

Health Education England North East and Yorkshire – GP, Psychiatry or Medical specialty training to CCT

Hertfordshire Partnership University NHS Foundation Trust

Hull University Teaching Hospitals NHS Trust – CPSP International Partnership

Hull University Teaching Hospitals NHS Trust – International Fellows at Hull University Teaching Hospitals NHS Trust

Imperial College Healthcare NHS Trust – Haematology

Imperial College, London

Imperial College, London – Emergency Medicine

Imperial College, London – Intensive Care Medicine

Institute of Psychiatry, London

King’s College Hospital (Critical Care)

Leeds Teaching Hospitals NHS Trust – Medical Training Initiative Programme

Lysholm Dept of Neuroradiology – National Hospital for Neurology and Neurosurgery, UCL

Manchester University NHS Foundation Trust – International Fellowship Programme

Manchester University NHS Foundation Trust – Medical Training Initiative Programme

Midlands Partnership NHS Foundation Trust

Northampton General Hospital – Clinical Fellowship in Regional Anaesthesia

Oxford University Hospital NHS Foundation Trust – Emergency Medicine

Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust – Oxford Eye Hospital

Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust – Oxford Intensive Care Medicine (OxICM) Sponsorship Scheme

Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust – Oxford University Hospitals Sponsorship Scheme

Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust – The Oxford International Neonatal and Paediatric Fellowship Programme

Royal College of Anaesthetists  

Royal College of Emergency Medicine

Royal College of Obstetricians & Gynaecologists – MTI Scheme

Royal College of Ophthalmologists

Royal College of Paediatrics & Child Health – International Paediatric Sponsorship Scheme

Royal College of Paediatrics & Child Health – MTI Scheme

Royal College of Pathologists

Royal College of Physicians of Edinburgh

Royal College of Surgeons of England

Royal College of Physicians of London

Royal College of Physicians and Surgeons of Glasgow

Royal College of Psychiatrists

Royal College of Radiologists – Clinical Radiology

Royal College of Radiologists – Clinical Oncology

Royal College of Surgeons of Edinburgh

Royal Devon and Exeter NHS Trust 

Royal Papworth Hospital NHS Foundation Trust – Senior Clinical Fellowship Programme in Anaesthesia and Critical Care

Royal Wolverhampton Trust – Clinical Fellowship Programme

Somerset NHS Foundation Trust – Somerset General Adult Psychiatry Overseas Doctors Sponsorship Scheme

South West Yorkshire Partnership NHS Foundation Trust – International Fellowship in Psychiatry

St George’s University Hospital NHS Foundation Trust (Dr Nirav Shah) – International Intensive Care Medicine Trainees

St George’s University Hospitals NHS Foundation Trust – International Emergency Medicine Trainees

Tees, Esk and Wear Valleys NHS Foundation Trust – International Psychiatric CESR Fellowship

University College London Hospitals NHS Foundation Trust, Department of Critical Care – Clinical Fellowship Critical Care & Peri-operative Medicine

University Hospital Birmingham NHS Foundation Trust

University Hospitals Bristol and Weston NHS Foundation Trust – Clinical Immunology and Infectious Disease

University Hospitals Bristol and Weston NHS Foundation Trust – Obstetrics and Gynaecology

University Hospitals Bristol and Weston NHS Foundation Trust – Paediatric Haematology, Oncology & Bone Marrow Transplantation Dept

University Hospitals Bristol and Weston NHS Foundation Trust – Paediatric Respiratory Medicine

University Hospitals Coventry & Warwickshire NHS Trust

University of Buckingham – Master of Surgery

University of Chester and Cheshire and Wirral Partnership NHS Trust – International Training Fellows Psychiatry

 1. شرکت در آزمون IELTS یا آزمون OET : کسب حداقل نمره ی کل 7.5 و 7 از هر مهارت
 2. ساخت اکانت GMC Online: در این مرحله می بایست پس وارد کردن اطلاعات فردی، از مورد پذیرش بودن مدرک تحصیلی اطمینان حاصل نمود و اطلاعات نتیجه آزمون زبان را بارگذاری کرد.
 3. ثبت نام در آزمون PLAB 1 : بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز می توان از طریق همین سامانه جهت شرکت در مرحله­ی اول آزمون PLAB اقدام نمود.
 4. ثبت نام در آزمون PLAB 2
 5. داشتن حداقل یک سال سابقه­ی internship (سابقه ی کار کلینیکال) چه از کشور خود و چه از طریق شرکت در دوره ی کارآموزیFoundation Program کشور انگلستان. 
 6. انجام GMC Registration به منظور شروع فرایند کار در انگلستان.
 1. شرکت در آزمون :MRCP آزمونی سه مرحله ایست که برای شرکت در آن نیازی به حضور در کشور انگلستان نیست.
 2. داشتن یک سال سابقه ی internship جهت شرکت در MRCP الزامی است.
 3. داشتن مدرک زبان جهت شرکت در آزمون MRCP الزامی نیست.  
 4. انجام GMC Registration و شروع کار در انگلستان

شش بار می توان جهت شرکت درهر کدام از گام های  MRCP اقدام نمود.

سوالات ارزیابی در سایت GMC

 

 1. آیا تا کنون در سامانه GMC ثبت نام کرده اید؟
 2. مشخص نمودن هدف از ثبت نام (اخذ مجوز، تمدید، شرکت در رویداد های ورزشی به عنوان پزشک)
 3. محل اخذ مدرک تحصیلی( انگلستان، کشورهای اروپایی و سوئیس، سایر)
 4. مشخص نمودن ملیت (انگلیسی، اروپایی، سایر ملیت ها)
 5. آیا دوره ی کارآموزی سپری شده است؟
 6. مشخص نمودن محل سپری کردن کارآموزی (انگستان، سایر)
 7. مشخص نمودن یکی از موارد زیر:
 • امکان شرکت در آزمون PLAB
 • امکان معرفی اسپانسر
 • داشتن مدرک تحصیلی مورد پذیرش
 • صلاحیت اقدام از طریق مسیر Specialist, GP register, CESR, CEGPR

آمار پزشکان پذیرفته شده جهت کار در انگلستان

درسال 2018 تعداد 1.227.375 نفر در مشاغل موجود در NHS مشغول به کار بوده اند که در مقایسه با سال قبل تعداد 19.791 پزشک به آنان اضافه شده بود.

 مشاهده ی آمار پذیرفته شدگان NHS از سال 2015 تا 2019

آمار قبولی آزمون PLAB

 • آمار های منتشر شده از نتایج آزمون PLAB نشان میدهد که درصد قبولی در این آزمون به نسبت سایر آزمون های مشابه به مراتب بالاتر است.
 • در سال 2015 تا 2016 تعداد 2667 نفر در مرحله ی اول از آزمون PLAB  شرکت کردند که از این تعداد:

87.5 درصد تنها یکبار، 10.8  درصد دو مرتبه، 1.5 درصد سه مرتبه و 0.3 درصد از افراد چهار بار در این آزمون شرکت کرده اند.

 • در مرحله ی عملی آزمون PLAB در این بازه مجموعا 2139  نفر شرکت کردند که از این تعداد 76.5 درصد یک مرتبه، 20 درصد دومرتبه، 3.1 درصد سه مرتبه و 0.4 درصد نیز چهار بار در این آزمون شرکت کردند.
 • درکل درصد قبولی در هر دو مرحله ی PLAB 66.4 درصد برای 2016-2015 برآورد شده که به تفکیک برای مرحله ی تئوری 72.3 و برای مرحله ی عملی 70.5 درصد بوده است.
 • همچنین آمار ها نشان میدهند که درصد قبولی فارغ التحصیلان خارجی (IMG) به نسبت دانشجویان بومی انگلستان بالاتر است. این درصدها به ترتیب 72.6 و 69.8 را نشان می دهند.
 • از لحاظ رده بنده سنی شرکت کنندگان در آزمون، بالاترین درصد قبولی را افراد 32-27 سال با 50.9 درصد، پس از آن رده سنی 26-21 با 26.9 درصد و سپس افراد 38-33 ساله با درصد قبولی 15.7 را به خود اختصاص داده اند. 

مشاهده ی آمار قبولی و گزارشات مربوطه به آزمون PLAB

 

در سال 2019 تعداد 1096 متقاضی از این دو مسیر واجد دریافت مجوز کار شدند که در مقایسه با سال قبل افزایش چشمگیری داشته است. آمار پذیرفته شدگان به تفکیک تخصص به شرح زیر است:

 • بیهوشی 110 نفر
 • پزشکی عمومی 105 نفر
 • جراحی عمومی 79 نفر
 • چشم پزشکی 76 نفر
 • اطفال 74 نفر
 • رادیولوژی 72 نفر
 • داخلی 72 نفر
 • قلب 70 نفر
 • زنان و زایمان 61 نفر
 • ارتوپدی 53 نفر

 

در این سال از میان 7 متقاضی ایرانی 2 نفر موفق به دریافت مجوز کار از این دومسیر شده اند.
 1. 138 متقاضی در این سال واجد دریافت گواهی CCT شده اند که نسبت به سال 2018 با 5.957 مورد این میزان افزایش داشته است.

  تعداد گواهی های CCT اعطا شده برای رشته های پر طرفدار به شرح زیر می باشد.

  • پزشکی عمومی: 2853
  • بیهوشی: 359
  • قلب: 103
  • داخلی: 535
  • روانشناسی: 180
  • زنان و زایمان: 167
  • اطفال: 330
  • جراحی ارتوپد:
  • 140

 

در آمار سال 2019 تعداد 15 گواهی CCT به متقاضیان ایرانی اعطا شده است.