شرایط کار پزشکان در کانادا

کادانا یکی از مقاصد اصلی مهاجران بسیاری از کشورهای دنیا می باشد. علت آن را هم میتوان در سطح بالای رفاه و کیفیت زندگی، پایداری مناسب شرایط سیاسی و اقتصادی و همچنین بالابودن دستمزد به خصوص در حیطه­ی پزشکی جستجو کرد. جاذبه های زیبای گردشگری و امکانات تفریحی فراوان را نیز نباید به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل جذب توریست و مهاجر به این کشور از قلم انداخت.

کانادا دومین کشور وسیع دنیاست که بخش بزرگی از آن به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال و سرمای بسیار زیاد غیر قابل سکونت است و شمار جمعیت آن به اندکی بیش از ۳۶ میلیون نفر می‌رسد .

اوتاوا نام پایتخت این کشور و واحد پول آن دلار کانادایی است. انگلیسی زبان رسمی این کشور است اما در بعضی ایالت ها فرانسوی هم به عنوان زبان رسمی شناخته می شود.

برای پزشکانی که متقاضی کار در کانادا هستند اخذ مجوز LMCC به مثابه داشتن اجازه­ی کار در این کشور است. وزارت بهداشت کانادا به منظور تسهیل در رسیدگی به پرونده های متقاضیان کار در این کشور، اکثر فرایند های مورد نیاز را طریق سامانه ای خاص مورد بررسی و اعلام نظر قرار می دهد که قبولی در دو آزمون تئوری و عملیMCCQ جزو اصلی ترین مراحل این فرایند می باشد. برای شرکت در آزمون تئوری مرحله اول یا MCQ می توان از طریق یکی از مراکز امتحانی پرومتریک واقع در کشور های همسایه ایران مانند عمارات یا ترکیه اقدام نمود. پرومتریک نام سازمانی بین المللی است که در اقصا نقاط جهان مجری برگزاری آزمون های پزشکی به نیابت از آن نهاد می باشد، بر همین اساس شرکت در آزمون کتبی وزارت بهداشت کانادا از طریق مرکز پرومتریک واقع در ترکیه یا عمارات امکان پذیر می باشد. اما برای قبولی در آزمون عملی یا به اصطلاح کلینیکال که نسبت به آزمون MCQ دارای پیچیدگی ها و دشواری های بیشتری می باشد، باید به کانادا سفر کرد.

معادل سازی مدارک اولین مرحله ایست که پزشکان باید نسبت به انجام آن اقدام نمایند. البته­ بدون معادل سازی مدارک هم میتوان ثبت نام آزمون MCQ را انجام داد اما در ادامه اخذ MCCEE یا ارزیابی مدارک و صلاحیت پزشک الزام آور خواهد بود.

فرایند ثبت نام در آزمون عملی یا مرحله­ی دوم از MCCQ که در کشور کانادا برگزار می شود، به دلیل ظرفیت محدود پذیرش و تعداد بالای متقاضیان مقداری با آزمون MCQ متفاوت خواهد بود. در هر مرحله وزارت بهداشت کانادا از طریق سامانه­ی ثبت نام، پزشکانی را که آزمون تئوری را با موفقیت سپری کرده اند، برای شرکت در مرحله­ی عملی در تاریخ های مشخصی دعوت می کند.

لازم به ذکر است که داشتن تسلط بالا به زبان انگلیسی یا فرانسه برای پشت سر گذاردن هر یک از این مراحل و یافتن موقعیت شغلی مناسب در این کشور امری ضروری است که به نظر می رسد پیش از انجام هرگونه اقدام برای شروع فرایند باید مورد بررسی قرار گیرد.

توجه داشته باشید که همه­ی ایالت های کانادا انگلیسی زبان نیستند. همچنین به دلیل ساختار سیاسی فدرالی ممکن است قوانین کار در یک ایالت نسبت دیگر ایالت ها متفاوت باشد و همین امر اهمیت کسب شناخت دقیق تر از مسیر پیش رو را برای پزشکان پررنگ تر می کند.
میانگین درآمدی یک پزشک متخصص در کانادا می تواند به طور متوسط سالانه به مبلغ ۴۰۰۰۰۰ دلار برسد که این میزان بسته به نوع تخصص و ایالت متغیر است.

به طور کلی در ایالت های میشیساکو، انتاریو و اتاوا پزشکان کمترین میانگین درآمد را دارند و در استان های کبک، ویکتوریا و مونکتون بیشترین میزان درآمد متعلق به پزشکان است. کمترین میزان درآمد برای پزشکان در کشور کانادا مربوط به ایالت نیواسکوشیا می باشد که نرخ متوسط دستمزد به صورت سالانه ۳۰۱۰۰۰$ (دلار) در آن به ثبت رسیده است.

موقعیت های شغلی از ۱۱۶۰۰۰$ (دلار) در سال برای پزشکان آغاز می‌شود که این مبلغ بیش از ۵ برابر میانگین پرداخت‌ های حقوقی در این کشور است.

در کشور کانادا رادیولوژیست ها، متخصصان گوش و حلق و بینی، جراحان پلاستیک و متخصصان زیبایی، متخصصین ارتوپد و متخصصین گوارش بیشترین میزان درآمد را دارند و متخصصین اعصاب، پزشکان عمومی و خانواده، متخصصین بیماری های داخلی و پزشکان روانشناس کمترین درآمد سالانه را به خود اختصاص می‌دهند.