شرایط کار پزشکان در استرالیا

وزارت بهداشت استرالیا یا AMC برای پزشکان خارجی که قصد کارکردن در این کشور را دارند شرایطی را عنوان کرده است که در ادامه به تشریح این شرایط می پردازیم.

پیش از دانستن این موارد، باید به این نکته توجه داشت که تسلط بالا به زبان انگلیسی یکی از شروط اساسی برای موفقیت در هر یک از این مراحل به حساب می آید. از پاس کردن آزمون MCQ گرفته تا موفقیت در دوره­ی عملی، تسلط در استفاده از مهارت های چهارگانه­ی زبان انگلیسی علاوه بر داشتن دانش تخصصی کافی جزو مواردی است که بسیاری از پزشکان را دچار چالش تقویت زبان می کند.

۱) در اولین مرحله باید در سازمان های AMC و ECFMG ثبت نام کنید. سازمان AMC (Australia Medical Council) سازمان ارزیابی کننده سطح علمی پزشکان است و ECFMG یک سازمان آمریکایی است که مدارک تحصیلی پزشکان را ارزیابی می‎ کند. هزینه ثبت نام در هر کدام از آن ها به ترتیب ۵۰۰ دلار استرالیا و ۲۰۵ دلار آمریکا است.

۲) در مرحله دوم باید در آزمون MCQ (تئوری) سازمان AMC شرکت کنید و نمره قبولی را به دست آورید. این آزمون سوالات ۴ جوابی در زمینه های علوم پایه پزشکی مانند پزشکی داخلی، پزشکی اطفال، روانپزشکی، جراحی و زنان و زایمان دارد. محل برگزاری این آزمون در ایران است و برای شرکت در آن باید ۲۷۲۰ دلار استرالیا هزینه کنید.

۳) مرحله سوم کسب نمره لازم در آزمون زبان انگلیسی است. اکثر پزشک هایی که می خواهند به استرالیا مهاجرت کنند آزمون OET را انتخاب می کنند. این آزمون تحت عنوان Occupational English Test در حقیقت زبان تخصصی پزشکان است و در نتیجه در مقایسه با دیگر آزمون های زبان انگلیسی مانند آیلتس برای پزشکان راحت تر است.

آزمون OET از ۴ مهارت مختلف یعنی شنیداری، درک مطلب، نوشتاری و گفتاری تشکیل شده است و پزشکان باید حداقل نمره B یا ۳۵۰ را به دست آورند که معادل نمره ۷ آزمون آیلتس در تمامی مهارت ها است. مدرک زبان OET مانند آیلتس ۲ سال اعتبار دارد و نتیجه آن دانش و مهارت پزشک را تایید می‎کند. محل برگزاری آزمون OET در کشورهای مجاور ایران است و باید برای شرکت در آن ۵۸۷ دلار استرالیا هزینه کنید.

۴) در مرحله بعدی و به دست آوردن نمره قبولی در آزمون های بالا، باید برای ویزای موقت مهاجرت به استرالیا اقدام کنید و همچنین یک پیشنهاد شغلی به دست آورید.

استرالیا کشوری در نیمه جنوبی کره زمین از زیباترین و خوش آب و هواترین کشورهای جهان به شمار می رود . پایتخت این کشور شهر کانبرا و شهرهای ملبورن ، سیدنی و بریزبن از دیگر شهرهای معروف آن می باشد . زبان رسمی استرالیا زبان انگلیسی است و همین موضوع نیز به افزایش تقاضای افراد از سراسر جهان برای تحصیل و کار در استرالیا می افزاید .

طبق گزارش درآمد پزشکان در استرالیا در سال ۲۰۱۸ ، دستمزد سالانه یک متخصص بیهوشی معادل ۲۶۵،۹۹۰ دلار ، دستمز سالانه جراحان دهان ، فک و صورت معادل ۲۵۱۸۹ دلار و دستمزد سالانه پزشک زنان و زایمان با ۲۳۵،۲۴۰ دلار ، به ترتیب پردرآمدترین شاخه های پزشکی بوده اند . پس از موارد ذکر شده ارتودنتیست ها ، روانپزشکان ، پزشک خانواده و پزشکان عمومی به ترتیب ، در ردیف های بعدی قرار گرفته اند .

پتانسیل درآمد پزشکان عمومی در استرالیا می تواند بسته به عوامل مختلفی ، متفاوت باشد . پزشکان عمومی درآمد متوسط ​​بالاتری نسبت به سایر متخصصان غیر پزشکی مانند وکلا ، معماران ، مهندسان و حسابداران کسب می کنند . پزشکان MBBS که دوره GP پزشک خانواده را تکمیل کرده وتجربه کافی کسب کرده باشد میتواند درآمد متوسط ​​سالانه ای را که بین ۲۰۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ دلار باشد ، کسب کنند .

استرالیا بعد از آمریکا دومین کشور مهاجر پذیر در حوزه علوم پزشکی می باشد . همچنین این کشور از نظر سطح درآمد پزشکان ، پس از هلند ، در جایگاه دوم قرار دارد . به گونه ای که بسیاری از پزشکان از بریتانیا و کانادا جهت بهره بردن از شرایط کاری بهتر به استرالیا مهاجرت می کنند .